Publix BOGO Deals For 6/8 – 6/14

If you are new to couponing and want to learn more check out:

Grocery University couponing course
Grocery University

If you see a deal I missed leave me a comment and I will update these match-ups. Be sure to print off the COUPONS.COM and REDPLUM.COM coupons that correspond with the coming sale week.

Things to Remember

*You do not have to purchase two items to get the savings on the BOGO FREE Deals

*If you buy (2) BOGO Free items, you can use a manufacturer coupon on each item

*Publix accepts competitor coupons

*Coupons valued at .50¢ or less are doubled except where it states “Do Not Double”.

*Publix store coupons can be used together with a manufacturer coupon on any one item (this is called stacking)

*Publix coupon booklets are located at the entrance to the store

*The Publix sale week runs from Wednesday of one week until Tuesday of the next

*Publix 1¢ item coupon can be found in the Wednesday paper

** #1 and #5 do not apply in FL**

Buy One Get One FREE

Peter Pan Peanut Butter, 13 to 16.3 oz, $2.17 ($1.08)
$1/3 Peter Pan Peanut Butter Publix Coupon Summer Storm Savings Guide Booklet
$1/2 Peter Pan Peanut Butter, Any (DND5) – Rediscover Family booklet
.50/1 Peter Pan Peanut Butter (only accessible with a ChildHungerEndsHere code) – Thanks Sherri!!
(makes it .08 each)

Mt Olive Sweet Relish or Pickles, 16 oz jar, $2.19 ($1.09)
.75/1 Mt. Olive product – hangtag
.50/1 Mt. Olive Product 4/17/2011 SS
.50/1 Mt. Olive Pickles, Peppers, or Relish any blinkie
(makes it .09 each)

Ronzoni Pasta 12 to 16 oz (excluding Lasagna, Jumbo Shells, Manicotti, Healthy Harvest, and Garden Delight), $1.39 (.84)
$1/2 Ronzoni Smart Taste Pasta
$1/2 Ronzoni Smart Taste Pasta
$1/2 Ronzoni Quick Cook Box
$1/2 Ronzoni Quick Cooking Pasta
(makes it .20 each wyb 2)

Egg Beaters Egg Whites, 15 to 16 oz carton, $2.79 ($1.39)
$1/1 Egg Beaters, 15 oz +, Any – Rediscover Family booklet
(makes it .39 each)

Hunt’s Tomato Ketchup, 24 oz bot, $1.79 (.89)
.50/2 Hunt’s Ketchup Single Page Flyer
.50/2 Hunt’s Ketchup, Any – Rediscover Family Booklet
$1/2 Hunts Ketchup 20 oz. or larger – All You, June 2011
(makes it .40 each wyb 2)

Dial or Tone Body Wash or Right Guard Body Wash, $2.97 ($1.48)
.55/1 Dial Body Wash or Bar Soap – found on product peelie (exp 7/31/2011)
$1/1 Dial for Men Body Wash (exp 6/7/2011)
$1/2 Right Guard AND göt2b Product
$1/1 Right Guard Body Wash, any – found on product peelie (exp 6/30/2011)
(makes it .48 each)

Ken’s Steak House Dressing, 16 oz, $3.25 ($1.63)
$1/2 Ken’s Salad Dressings 5/8/2011 SS
$1/1 Ken’s Dressing 5/8/2011 SS
(makes it .63 each)

Ragu Pasta Sauce, 45 oz, $3.35 ($1.68)
$1/2 Ragu Pasta Sauces 5/22/2011 RP
$1.25/3 Ragu Pasta Sauces 5/22/2011 RP
.50/1 Ragu Pasta Sauce 5/22/2011 RP
(makes it .68 each)

Mrs. Butterworth’s Syrup, 24 oz, $3.75 ($1.89)
$1/1 any size Mrs. Butterworth’s Syrup – hangtag
(makes it .89 each)

V8 Splash or Diet V8 Splash, 64 oz, $2.99 ($1.50)
$1/2 V8 Splash Beverages 6/5/2011 SS
$1/2 V8 Splash Beverages
(makes it $1 each wyb 2)

Smart Balance Buttery Spread, 8 oz bottle, 13 to 15 oz tub, or 2 7.5 oz tubs, $2.99 ($1.50)
$1/2 Smart Balance Buttery Spreads or Buttery Sticks 5/8/2011 SS
(makes it $1 each wyb 2)

Gardein Garden Protein Meat-Free Entrees 9 to 10 oz, $3.99 ($2)
$1/1 Gardein Product, Any – Publix Greenwise, December 2010 (check your binders)
(makes it $1 each)

Lysol Disinfectant All Purpose Cleaner, 40 oz bot, $3.19 ($1.59)
$1/2 Lysol Multi-Surface Cleaner Pourables
$1/2 Lysol Multi-Surface Cleaner Pourables
(makes it $1.09 each wyb2)

Klondike Bar, 16 to 27 oz, $3.34 ($1.69)
$1/2 Klondike Bars, any 6-pack (MFQ from the 05/11 -05/17 Albertsons Weekly Flyer )
(makes it $1.17 each wyb 2)

Ocean Spray Craisins, 6 oz, $2.45 ($1.23)

Ball Park Franks, Meat, Lite, Bun Size, or Turkey Franks, 14 or 16 oz pkg (Excluding Beef, Deli Beef, and Angus) $3.49 ($1.75)
.75/2 Ball Park Products
.75/2 Ball Park Franks
$1/2 Ball Park Products 6/5/2011 RP
(makes it $1.25 each wyb2)

Nabisco Snack Crackers or Triscuit Wheat Crackers, 12 to 16 oz box, $4.49 ($2.25)
$1/1 Wheat Thins Crunch Stix
$1/1 Wheat Thins Crunch Stix 4/17/2011 SS
$1/1 Nabisco RITZ Crackerfuls Filled Crackers, any 6 oz – 04-17-11 SS
(makes it $1.25 each)

Coca-Cola Classic Fridge Pack, 8 pk, $4.49 ($2.25)
$1.50/2 Coca-Cola 12-pack or 8-pack 7.5 oz., Any (or any other ONE Coca-Cola product) AND Nabisco Cracker, Any (6 oz. – 16 oz.) tearpad
(makes it $2.99 for 2 Coca-Cola + $1.25 for the Nabisco Crackers above)

Hungry-Man Entrees 13.1 to 17 oz, $3.69 ($1.85)
$1/2 Hungry Man Entrees
(makes it $1.34 each wyb 2)

Lysol Disinfectant Bathroom Cleaner, 32 oz bot, $3.69 ($1.85)
$1/2 Lysol Bathroom Cleaner
$1/2 Lysol Bathroom Cleaner
(makes it $1.35 each wyb 2)

Keebler Club Crackers, 11 to 16 oz box, $3.69 ($1.85)
$1.50/3 Keebler: Save $1.50 on Lettuce WYB any 2 Keebler Town House, Club, and/or Wheatables Crackers – tearpad
$1/2 Keebler Fudge Shoppe Cookies and/or Keebler Club Crackers – found on Keebler cookies peelie
$1/3 Keebler Club Crackers, any (2) 11 oz or larger AND Produce – tearpad
$1/2 Sunshine Cheez-it Baked Snack Crackers, Keebler Town House Crackers and/or Keebler Club Crackers 7.5 oz larger, any flavor, mix or match – Coca Cola 125 years of summer fun booklet
(makes it $1.35 each wyb 2)

Orville Redenbacher’s Gourmet Popping Corn, 12 to 19.8 oz box or 30 oz jar, $4.89 ($2.45)
$1/2 Orville Redenbacher’s Gourmet Popping Corn 6pk or larger – All You, June 2011
$1/2 Orville Redenbacher’s Pop Up Bowl 4/17/2011 SS
$1/1 Orville Redenbacher’s Pop Up Bowls All You Apr 2011
$1/1 Orville Redenbacher’s Gourmet Popping Corn, any 6-pk + – Rediscover Family booklet
$1/1 Orville Redenbacher’s Pop Up Bowl
(makes it $1.45 each)

Quaker Life Nutrition Bars, 5 ct, $3.19 ($1.59)

Flatout Bread, 11.2 oz bag, $3.19 ($1.59)

Arnold Sandwich Thins, 8 ct, 12 oz pkg, $3.69 ($1.85)

Pompeian Imported Olive Oil, 16 oz, $5.99 ($3)
$1/1 Pompeian Olive Oil or OlivExtra Plus 5/22/2011 RP
$1/1 Pompeian Olive Oil
(makes it $2 each)

Nestle Butterfinger Fun Size Bar or Baby Ruth or Assorted Miniatures Candy bars, 19.75 to 25 oz bag, $5.99 ($3)
$1/2 Wonka or Nestle Candy Products Rolling
$1/2 Nestle Crunch or Butterfinger Hearts Bags Rolling
$2/2 Nestle Variety Bag (if included)
$2/2 Nestle Variety bag (if included)
(makes it $2 each wyb2)

Fruitfull Low Cholesterol Fruit Bars, Frozen, 16 oz, $3.99 ($2)

Thomas’ Bagels, 6 ct, $4.49 ($2.25)

Ruffles Potato Chips (excluding Baked & Light), 8.5 to 10 oz, $3.99 ($2)

Quaker Cereal, Asst Varieties, Life, 18 oz box, Squares, 16 oz box, or Cap’n Crunch, $4.89 ($2.45)

Purina Beggin’ Strips, 25 oz, $10.99 ($5.50)
$1/2 Purina Beggin’ Products 3/20/2011 SS
B1G1 Purina Beggin Products 5/8/2011 SS
(Buy 4 use 1 – $1/2 & 2- B1G1 and pay $9.99 or $2.49 each)

Nature Valley Granola Bars, 14.1 to 17.8 oz, $5.99 ($3)
.50/2 Nature Valley Granola Bars 5/22/2011 SS
.50/2 Nature Valley Granola Bars 5/1/2011 SS
(makes it $2.50 each)

Cheez-It Snack Pack Single Serve Tray, or Keebler, Famous Amos or 100 Calorie Right Bites, $5.99 ($3)
$1/2 Keebler or Sunshine Multi-packs Publix Coca Cola 125 Years Summer Fun Booklet
(makes it $2.50 each wyb2)

Publix Athlete’s Foot Antifungal Cream,  $7.99 ($4)

Go here to read more and purchase Grocery University!
Instant Digital Download of Grocery University

**This post contains my affiliate link. To learn more about my affiliate links, please read my disclosure statement.**